Faktura jest jednym z najważniejszych dokumentów wystawianych w firmie. Potwierdza ona dokonaną transakcję, między dwoma stronami - sprzedawcą i kupującym. Jej wystawienie i przekazanie rozpoczyna proces, związany z obowiązkiem podatkowym. Faktura musi zawierać wszystkie obowiązkowe elementy, aby zapewnić przedsiębiorcy działanie zgodne z prawem. Potrzebne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy lub znalezienie i korzystanie odpowiednio dopasowanego programu do fakturowania. 

Program do fakturowania - jaki powinien być?

  • Wygodny - program do fakturowania musi być prosty, odpowiednio dostosowany, powalać na fakturowanie mobilne. Najważniejsze, aby codzienne korzystanie z programu nie było okupione frustrującymi doświadczeniami. 
  • Intuicyjny - odpowiednio zaprojektowany system pozwala na szybkie nauczenie się i fakturowanie bez konieczności ślęczenia nad instrukcjami do programu.
  • Zgodny z przepisami - nie zapominajmy bowiem, że zmieniają się one co jakiś czas, więc stale trzeba odświeżać swoją wiedzę, a jeśli polegamy na programie do fakturowania, to musimy być pewni, że twórcy zadbali o jego aktualizację. 
  • Zapewniać ochronę danych osobowych - ma to znaczenie nie tylko pod kątem RODO, gdyż niezależnie od tych regulacji, ochrona danych w obecnych cyfrowych czasach, to priorytet. 

Najlepsze programy do fakturowania online pozwalają na szereg działań związanych z weryfikowaniem kontrahentów, automatycznym pobieraniem danych kontrahentów, księgowaniem faktur w ewidencjach podatkowych. Czy program do fakturowania na który chcemy się zdecydować lub z którego korzystamy, ma takie funkcjonalności. 

Weryfikowanie kontrahentów - na bieżąco

W dobrym, porządnie zaprojektowanym programie do fakturowania błyskawicznie sprawdzimy również, czy nasi kontrahenci są faktycznie rzetelni. Najłatwiej się o tym przekonać, mając dostęp do krajowych baz dłużników i giełd długów.  Jeszcze lepsze efekty zapewniają programy do fakturowania posiadające integrację z krajowymi rejestrami firm.
Ważna jest również możliwość weryfikacji partnerów biznesowych w Fiskusie i VIES, ma to zasadnicze znaczenie przy bezpieczeństwie faktur oraz przy split payment. Integracja z tymi instytucjami da nam pewność, że kontrahent regularnie płaci podatek VAT. 

Dane kontrahentów - dostępne w czasie rzeczywistym

To naprawdę proste, ponieważ wystarczy wpisać numer NIP, by pozostałe informacje, jak nazwa i adres, zostały automatycznie dodane. Są one także zapisywane w bazie kontrahentów, która jest zawsze do dyspozycji. W każdej chwili więc można z niej swobodnie korzystać, co pozwala zaoszczędzić czas. Zamiast każdorazowo wystawiać fakturę sprzedaży, nie musimy ręcznie uzupełniać danych - wystarczy wybrać je z listy, co zajmie mniej niż chwilkę. 

Automatycznie tworzone katalogi - ogromna wygoda i pełna kontrola

Tworzenie katalogu towarów i usług to absolutna podstawa, ponieważ ułatwia to życie każdemu przedsiębiorcy, który nie musi za każdym razem, podczas wystawiania faktur, wprowadzać danych produktowych, czyli nazwę, cenę, stawkę VAT itd. To również wiele innych zalet, szczególnie związanych z kontrolowaniem tego, co na stanie, co pomaga szybko ustalić jakich produktów nie brakuje, a jakie trzeba zamówić. Taka automatyzacja pozwalająca zachować ciągłość funkcjonowania firmy, stanowi nieocenioną wartość, bez której prowadzenie własnej działalności byłoby mocno uciążliwe. 

Automatyczne księgowanie faktur - ograniczenie pracy i więcej wolnego czasu

W profesjonalnym programie do fakturowania znajdziemy również opcję automatycznego księgowania wystawionych faktur. Dzięki temu do odpowiednich ewidencji księgowych trafiają poszczególne dokumenty, co zapewnia porządek i przejrzystość. System samodzielnie rozpoznaje moment powstania obowiązku podatkowego, nie ma więc obaw, że przeoczymy to zobowiązanie, narażając się na przykre urzędowe konsekwencje. 

Co więcej może dać program do fakturowania?  Jak to wygląda na przykładzie wFirma.pl?

Powyższe funkcjonalności powinny stanowić podstawę porządnego, profesjonalnego programu do fakturowania online. Nie są one wszystkim, co możemy zyskać, o czym łatwo się przekonać korzystając z tego, co ma do zaproponowania wFirma.pl. Mamy tu ciekawe dodatkowe opcje, które między innymi pozwalają automatycznie zaplanować wysyłkę listów przypominających (w formie e-mail lub sms) o opłacie. 

To jednocześnie możliwość przesyłania faktur elektronicznych wraz z linkiem do bezpośredniej płatności czy generowania analiz, na przykład dotyczących sprzedaży, przychodów i przepływów pieniężnych. Dodatkowe usługi odnoszą się też do sprzedaży abonamentowej, czyli co okresowego generowania faktur i wysyłania ich do klienta. 

Ładny, przejrzysty, przyjemny dla oka interfejs. Wszystkie funkcje, których potrzebujesz do sprawnego funkcjonowania i wystawiania dokumentów księgowych w małej firmie znajdziesz w jednym miejscu. wFirma.pl dostępna jest online, faktury można wystawiać z poziomu telefonu